Modi Ministry

The Modi Ministry is the Council of Ministers headed by Narendra Modi that was formed after the 2014 general election which was held in nine phases from 7 April to 12 May in 2014. The results of the election were announced on 16 May 2014 and this led to the formation of the 16th Lok Sabha. The Council assumed office on 26 May 2014.

Modi’s Council of Ministers consists of seven female ministers, of whom 6 hold the rank of Cabinet minister. This is the highest number of female Cabinet ministers in any Indian government in history. The only other government to appoint more than 1 female Cabinet minister, was the first UPA government from 2004 to 2009, which had 3 female Cabinet Ministers.

According to a Gallup poll, 63% of Indians approved of their country’s leadership in 2014, with 23% disapproving. The figures in 2013 were 30% approval and 48% disapproval.

Background

The 2014 general election was held in nine phases from 7 April to 12 May, to constitute the 16th Lok Sabha. The results of the election were announced on 16 May 2014. On 20 May 2014, a meeting of the parliamentary party of BJP was organised at the Central Hall of the Parliament of India and Narendra Modi was elected as its leader. Subsequently, BJP president Rajnath Singh along with other leaders of the ally parties of NDA, met President Pranab Mukherjee at Rashtrapati Bhawan and handed over the support letter of 335 members of parliament and claimed for the government formation. Following this, Mukherjee invited Modi and under the powers vested on him under Constitution of India, appointed him as the Prime Minister of India and sought his advice for the names of the members of the council of ministers of his government. On 9 November 2014, there was an expansion and reshuffling in his cabinet and 21 new cabinet ministers were sworn in.

History

Prime Minister Narendra Modi appointed Nripendra Misra as his Principal Secretary and Ajit Doval as National Security Advisor (NSA) in his first week in office. He also appointed IAS officer A.K. Sharma and Indian Forest Service officer Bharat Lal as joint secretaries in the Prime Minister’s Office (PMO). Both officers were part of Modi’s government in Gujarat during his tenure as Chief Minister.

On 31 May 2014, Prime Minister Modi abolished all existing Group of Ministers (GoMs) and Empowered Group of Ministers (EGoMs). A statement from the PMO explained, “This would expedite the process of decision making and usher in greater accountability in the system. The Ministries and Departments will now process the issues pending before the EGoMs and GoMs and take appropriate decisions at the level of Ministries and Departments itself”. The UPA-II government had set up 68 GoMs and 14 EGoMs during its tenure, of which 9 EGoMs and 21 GoMs were inherited by the new government. The move was described by the Indian media as being in alignment with Modi’s policy of “minimum government, maximum governance”. The Indian Express stated that the GoMs and EGoMs had become “a symbol and an instrument of policy paralysis during the previous UPA government”. The Times of India described the new government’s decision as “a move to restore the authority of the Union Cabinet in decision-making and ensure ministerial accountability”.

Newly appointed cabinet minister Gopinath Munde, who was in charge of the Rural Development, Panchayati Raj, and Drinking Water and Sanitation portfolios, died in a car crash in Delhi on 3 June 2014. Cabinet minister Nitin Gadkari, who is in charge of Road Transport and Highways, and Shipping, was assigned to look after Munde’s portfolios on 4 June.

On 10 June 2014, in another step to downsize the government, Modi abolished four Standing Committees of the Cabinet. He also decided to reconstitute five crucial Cabinet Committees. These included the Cabinet Committee on Security (CCS) that handles all high-level defence and security matters, the Appointments Committee of Cabinet (ACC) that recommends to the President all senior bureaucratic appointments and postings, the Cabinet Committee on Political Affairs (CCPA) which is a sort of small cabinet and the Cabinet Committee on Parliamentary Affairs.

In May 2014,Modi’s council of ministers totals 46, including himself — far smaller than the 71 in UPA-II, mirroring one part of the BJP leader’s promise of “minimum government and maximum governance”.

The total strength of the Union Council of Ministers has been capped at 82.Article 72 of the Constitution prescribes that the total number of Ministers, including the Prime Minister, in the Council of Ministers shall not exceed 15 per cent of the number of members of the House of the People.

In November 2014, the Council of Ministers was expanded by adding four cabinet ministers, three Ministers of State (Independent Charge) and 14 Ministers of State, increasing the total size of the ministry from 45 to 66 ministers.

On July 5th 2016, the Union Council of Ministers was further expanded with the induction of 19 new Ministers and reduction of 5 old Ministers tallying to 77 Members of Union Council of Ministers.

List of Council members

Council portfolios are as follows:

Cabinet Ministers

Key

India cabinet ministers information-2014

Portfolio Minister Took office Left office Party
Prime Minister
Minister of Personnel, Public Grievances and Pensions
Department of Atomic Energy
Department of Space
All important policy issues and all other portfolios not allocated to any Minister.
Narendra Modi 26 May 2014 Incumbent BJP
Minister of Home Affairs Rajnath Singh 26 May 2014 Incumbent BJP
Minister of External Affairs Sushma Swaraj 26 May 2014 Incumbent BJP
Ministry of Overseas Indian Affairs Sushma Swaraj 26 May 2014 7 January 2016 BJP This Ministry was merged with Ministry of External Affairs
Minister of Finance
Minister of Corporate Affairs
Arun Jaitley 26 May 2014 Incumbent BJP
Minister of Defence Arun Jaitley 26 May 2014 9 November 2014 BJP
Manohar Parrikar 9 November 2014 13 March 2017 BJP
Arun Jaitley 13 March 2017 Incumbent BJP
Minister of Information and Broadcasting Prakash Javadekar 26 May 2014 9 November 2014 BJP
Arun Jaitley 9 November 2014 5 July 2016 BJP
Venkaiah Naidu 5 July 2016 Incumbent BJP
Minister of Railways D. V. Sadananda Gowda 26 May 2014 9 November 2014 BJP
Suresh Prabhu 9 November 2014 Incumbent BJP
Minister of Urban Development
Minister of Housing and Urban Poverty Alleviation
Venkaiah Naidu 26 May 2014 Incumbent BJP
Minister of Road Transport and Highways
Minister of Shipping
Nitin Gadkari 26 May 2014 Incumbent BJP
Minister of Law and Justice Ravi Shankar Prasad 26 May 2014 9 November 2014 BJP
D.V. Sadananda Gowda 9 November 2014 5 July 2016 BJP
Ravi Shankar Prasad 5 July 2016 Incumbent BJP
Minister of Electronics and Information Technology Ravi Shankar Prasad 26 May 2014 Incumbent BJP
Minister of Water Resources, River Development and Ganga Rejuvenation Uma Bharati 26 May 2014 Incumbent BJP
Minister of Minority Affairs Najma A. Heptulla 26 May 2014 12 July 2016 BJP Currently Minister of state in charge
Minister of Rural Development
Minister of Panchayati Raj
Minister of Drinking Water and Sanitation
Gopinath Munde 26 May 2014 3 June 2014[†] BJP
Nitin Gadkari 4 June 2014 9 November 2014 BJP
Birender Singh 9 November 2014 5 July 2016 BJP
Narendra Singh Tomar 5 July 2016 Incumbent BJP
Minister of Consumer Affairs, Food and Public Distribution Ram Vilas Paswan 26 May 2014 Incumbent LJP
Minister of Micro, Small and Medium Enterprises Kalraj Mishra 26 May 2014 Incumbent BJP
Minister of Women and Child Development Maneka Gandhi 26 May 2014 Incumbent BJP
Minister of Parliamentary Affairs Venkaiah Naidu 26 May 2014 5 July 2016 BJP
Ananth Kumar 5 July 2016 Incumbent BJP
Minister of Chemicals and Fertilizers Ananth Kumar 26 May 2014 Incumbent BJP
Minister of Civil Aviation Ashok Gajapathi Raju Pusapati 26 May 2014 Incumbent TDP
Minister of Heavy Industries and Public Enterprises Anant Geete 26 May 2014 Incumbent Shiv Sena
Minister of Food Processing Industries Harsimrat Kaur Badal 26 May 2014 Incumbent SAD
Minister of Steel Narendra Singh Tomar 26 May 2014 5 July 2016 BJP
Chaudhary Birender Singh 5 July 2016 Incumbent BJP
Minister of Labour and Employment Narendra Singh Tomar 26 May 2014 9 November 2014 BJP Currently Minister of state in charge
Minister of Tribal Affairs Jual Oram 26 May 2014 Incumbent BJP
Minister of Agriculture and Farmers Welfare Radha Mohan Singh 26 May 2014 Incumbent BJP
Minister of Social Justice and Empowerment Thawar Chand Gehlot 26 May 2014 Incumbent BJP
Minister of Human Resource Development Smriti Irani 26 May 2014 5 July 2016 BJP
Prakash Javadekar 5 July 2016 Incumbent BJP
Minister of Science and Technology Harsh Vardhan 9 November 2014 Incumbent BJP
Minister Of Health and Family Welfare Harsh Vardhan 4 June 2014 9 November 2014 BJP
Jagat Prakash Nadda 9 November 2014 Incumbent BJP
Minister of Textiles Smriti Irani 5 July 2016 Incumbent BJP
Minister of Statistics and Programme Implementation D. V. Sadananda Gowda 5 July 2016 Incumbent BJP

Ministers of State

Note : *Indicates Minister of State having Independent charge

Bandaru Dattatreya Labour and Employment*
Harsh Vardhan Environment, Forest and Climate Change*
Dharmendra Pradhan Petroleum and Natural Gas*
Mukhtar Abbas Naqvi Minority Affairs*
Bandaru Dattatreya Labour and Employment*
Faggan Singh Kulaste Health & Family Welfare
Babul Supriyo Heavy Industries & Public Enterprises
Ajay Tamta Textiles
Giriraj Singh Micro, Small & Medium Enterprises
Arjun Ram Meghwal Finance, Corporate Affairs
Hansraj Gangaram Ahir Home Affairs
Jasvantsinh Sumanbhai Bhabhor Tribal Affairs
Jayant Sinha Civil Aviation
Ramesh Chandappa Jigajinagi Drinking Water & Sanitation
Jitendra Singh Development of North Eastern Region*, Prime Minister’s Office, Personnel, Public Grievances & Pensions, Department of Atomic Energy, Department of Space
Subhash Bhamre Defence
Haribhai Parthibhai Chaudhary Micro, Small & Medium Enterprises
P P Choudhary Law & Justice, Electronics & Information Technology
Kiren Rijiju Home Affairs
Ramdas Athawale Social Justice & Empowerment
Krishan Pal Social Justice & Empowerment
Anupriya Patel Health & Family Welfare
Krishna Raj Women & Child Development
Nirmala Sitharaman Commerce and Industry*
Chhotu Ram Chaudhary Consumer Affairs, Food & Public Distribution
Mahesh Sharma Culture*, Tourism*
SS Ahluwalia Agriculture & Farmer Welfare, Parliamentary Affairs
Manoj Sinha Railways, Communications*
M. J. Akbar External Affairs
Mukhtar Abbas Naqvi Minority Affairs*, Parliamentary Affairs
Vijay Goel Youth Affairs and Sports*, Water Resources, River Development & Ganga Rejuvenation
Piyush Goyal Power*, Coal*, New and Renewable Energy*, Mines*
Rajen Gohain Railways
Pon Radhakrishnan Road Transport & Highways, Shipping
Parsottambhai Rupala Agriculture & Farmer Welfare, Panchayati Raj
Rajiv Pratap Rudy Skill Development & Entrepreneurship*
Rajyavardhan Singh Rathore Information & Broadcasting
Ram Kripal Yadav Rural Development
Rao Inderjit Singh Planning*, Urban Development Housing & Urban Poverty Alleviation
Sadhvi Niranjan Jyoti Food Processing Industries
Sanjeev Kumar Balyan Water Resources, River Development & Ganga Rejuvenation
Santosh Gangwar Finance
Shripad Yasso Naik AAYUSH*,
Sudarshan Bhagat Agriculture and Farmers Welfare
Upendra Kushwaha Human Resource Development
Vijay Kumar Singh External Affairs, Overseas Indian Affairs
Vijay Sampla Social Justice & Empowerment
Vishnu Deo Sai Steel
Y. S. Chowdary Science and Technology, Earth Science

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here